Siirry sisältöön

TEEMA: Bridge to Iisalmi – kansainvälinen osaamisen paikka.

Suosittu seminaarimme nyt uudessa paikassa, iisalmelaisen positiivisuuden lähteillä Olvi-Oluthallilla!

Teema: Bridge to Iisalmi – kansainvälisen osaamisen paikka.

“We build too many walls, and not enough bridges”, sanoi Isaac Newton. Me Iisalmessa olemme tottuneet tekemään ihmeitä yhdessä. Emme odota, että joku muu ratkaisee kohtaamamme haasteet, vaan tartumme toimeen itse. Kun tarvitsemme sillan, me rakennamme sen. Kun haluamme, että kansainväliset osaajat löytävät tiensä Iisalmeen, me tulemme heitä vastaan. Kun haluamme, että he löytävät Iisalmesta työtä ja merkityksellisen elämän, me autamme heitä siinä. Kun haluamme, että Iisalmessa on vain meitä, meidän pitää rakentaa siltaa myös omassa ajattelussamme ja toiminnassamme.

Tämänvuotisen By Iisalmi –seminaarin tavoitteena on, että näemme Iisalmea yhdistävät kaksi siltaa ei vain fyysisinä rakenteina, vaan myös yhteyden symboleina. Siltoina uusiin alkuihin, elinvoimaiseen yhteisöön, valoisaan tulevaisuuteen kansainvälisessä osaamisen paikassa, Iisalmessa.

OHJELMA

5.11.2025

  • 8.30–9.00 Ilmoittautuminen, aamukahvit ja verkostoituminen
  • 9.00–9.20 Avaussanat – Terho Savolainen, elinkeinojohtaja, Iisalmen kaupunki
  • 9.20–10.00 Patrik Lundell, toimitusjohtaja, Olvi Oyj
    • Iisalmen ihmeet globaalissa kontekstissa – puhujana vahva kansainvälisyyden ymmärtäjä ja visionääri.
  • 10.00–10.35 Case-esittelyt: Iisalmen seudulla toimivat kansainväliset yritykset
    • Case 1: Normet, Jarkko Korhonen (Director, Operational Excellence) ja Angel Sandoval (Iisalmen tehtaan tuotantojohtaja).
    • Case 2: Lapp Connecto Oy, Janne Rautula (Head of Operations LC Finland) ja Eeva Salo (HR BP Nordics)
  • 10.35–11.00 Smoothie- ja verkostoitumistauko – tarjolla myös taukoliikuntaohjausta, musiikkia kansainvälisin rytmein sekä esittelypisteiden antia.
  • 11.00–11.45 Paneelikeskustelu: Kansainväliset rekrytoinnit – haasteet ja ratkaisut.
    • Miten houkutella ja pitää kiinni kansainvälisestä työvoimasta? Mitä käytännön haasteita yritykset kohtaavat ja miten ne voidaan ratkaista? Keskustelijoina Savas-Säätiön toimitusjohtaja Vilma Kröger, Pohjois-Savon ELY-keskuksen yritysasiantuntija, Work in Finland -asiantuntija Samuli Miettinen, Talent Hub Eastern Finland –hankkeen yritysyhteistyön asiantuntija Johanna Taavitsainen sekä Iltalypsy Oy:n toimitusjohtaja, Iisalmen Yrittäjät ry:n hallituksen jäsen Eetu Tikkanen.
  • 11.45–12.00 By Iisalmi –tunnustuksen jakaminen ja brändilähettilään tervehtiminen
    Yleisöäänestykseen perustuvan tunnustuspalkinnon jakavat kaupunginvaltuuston pj. Sanna Kauppinen ja kaupunginjohtaja Jarmo Ronkainen. Myös By Iisalmi -lähettiläs 2024 Iisalmen Peli-Karhut mukana siirtämässä lähettilyyden valtikkaa seuraajalleen!
  • 12.00 – 13.00 Lounas ja verkostoituminen, esittelypisteet ja IS-live
    Striimiä seuraaville tarjotaan lounastauon aikana IS-liven kautta näytteilleasettajien haastatteluja.
  • 13.00–13.30 Siamäk Naghian, toimitusjohtaja, Genelec Oy
    • Kuuntelemisen voima – johtajuutta, ihmisyyttä ja kansainvälistä kohtaamista.
  • 13.30–14.00 Bridge to Iisalmi, Bridge to the Future? – Aicha Manai, toimitusjohtaja, Startup Refugees
  • 14–14.05 Päätös- ja siltasanat, Terho Savolainen ja Virpi Jukarainen, työllisyys- ja kansainvälisyyspäällikkö, Iisalmen kaupunki
  • 14:15-15:30 Iltapäiväkahvit ja jatkotapahtuma: Bridge to Iisalmi – Meet & Connect
    • Lisäinfoa jatkotapahtumasta löydät alempaa tältä sivulta.

Oikeudet muutoksiin pidätetään.

By Iisalmi -seminaarin pääkielenä toimii suomi, mutta esimerkiksi juonnot toteutetaan suomeksi ja englanniksi. Lisäksi osa esityksistä on osittain englanniksi.

The main language of the By Iisalmi seminar is Finnish, but for example, the host will speak in both Finnish and English. In addition, some of the presentations will be partly in English.

Meet & Connect -jatkotapahtuma klo 14.15-15.30 – verkostoitumista ja osaajatreffejä!

Iisalmen seudulla toimivat Lapp Connecto Oy, SavasSäätiö sr, Olvi Oyj, Ponsse Oyj, Normet ja Iisalmen kaupunki ovat kertomassa yritystoiminnastaan ja tarjoamistaan uramahdollisuuksista omilla osaajatreffipisteillään, joiden lisäksi paikalla ovat myös OP Pohjois-Savo, Savon Lasituote Oy, HANZA, Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä, Kuopion alueen kauppakamari, Savonia/TalentHub, Savon ammattiopisto ja Itä-Suomen yliopisto messupisteillään. Toivotamme Iisalmen seudun uramahdollisuuksista kiinnostuneet kansainväliset osaajat ja opiskelijat tervetulleiksi kohtaamaan työnantajia ja saamaan tietoa työmahdollisuuksista – tule sinäkin verkostoituaan osaajatreffeille!

Osaajatreffeillä on mukana myös Eures-verkosto antamassa vinkkejä työnantajille kansainvälisiin rekrytointeihin. Lisäksi Ylä-Savon työllisyysalueen työnantajapalvelut ja Iisalmen kaupungin kansainvälisyyspalvelut tarjoavat tukeaan niin työnhakijoille kuin työnantajillekin. Kansainvälisten osaajien ja yritysten kohtaamisia sparraavat Bridge Builderit, eli vapaaehtoiset, jotka ovat tarvittaessa sillanrakentajina kohtaamisissa auttaen esimerkiksi kansainvälistä opiskelijaa löytämään tapahtumasta kiinnostavia, omaan osaamistaustaansa sopivia yrityskohtaamisia.

Meet & Connect -osaajatreffit on myös loistava mahdollisuus verkostoitua muiden Iisalmen seudun yrittäjien ja elinkeinoelämän toimijoiden kanssa. Jää siis By Iisalmi -seminaarin jatkoille kuuntelemaan kansainvälisiä musiikkiesityksiä, verkostoitumaan ja viihtymään yhdessä muiden vieraiden kanssa!

Kutsumme seminaariin kaikkia Iisalmen seudun elinvoimasta ja vetovoimasta kiinnostuneita toimijoita aina opiskelijoista elinkeinoelämän ja kuntavaikuttamisen konkareihin saakka. Tänä vuonna toivomme mukaan erityisesti kansainvälisiä osaajia, maahanmuuttaneita ja organisaatioita, jotka pyrkivät monimuotoisuuteen ja ovat kiinnostuneita kansainvälisistä rekrytoinneista.

Tapahtuman järjestää Iisalmen kaupungin elinvoimapalvelut ja oheistoteuttajana on By Iisalmi -verkosto.

Voit osallistua paikan päällä tai striimiä seuraten.

Tapahtuman aihetunnisteet: #byiisalmi(siirryt toiseen palveluun) #byiisalmiseminaari(siirryt toiseen palveluun) #bridgetoiisalmi(siirryt toiseen palveluun)

Palaa seminaaritunnelmaan kuvagalleriassamme

Seuraa tiedotusta

Tämä verkkosivu (www.iisalmi.fi/byiisalmiseminaari(siirryt toiseen palveluun)) on kotipesä kaikelle seminaariviestinnälle, ja saman sivun kautta välitämme myös tapahtumapäivän livestriimin.

Voit seurata, jakaa tunnelmia tai katsoa edellisvuosien seminaaripaloja somessa #byiisalmiseminaari #byiisalmi #tehdäänihmeitäyhdessä

Emme odota ihmeitä. Teemme niitä.

Iisalmen kaupungin ja noin 30 kumppanin By Iisalmi -brändin kulmakivinä seudun vahvuuksista kertovat teemat

Iisalmen ihmeiden takana on rautaista yhteistyötä sekä huolenpitoa ihmisistä ja luonnosta. On helppo olla rohkea ja unelmoida isosti, kun tietää, että ympärillä on kannustava yhteisö, joka pitää huolta silloinkin, kun suunnitelmat eivät mene ensiyrityksellä maaliin.

Luonto on täällä aina lähellä pitämässä huolta jaksamisestamme. Siksi me puolestamme pidämme huolta luonnosta. By Iisalmi työskentelee sen puolesta, että Iisalmen ihmeet eivät jäisi vain paikallisten tietoon.

Koko maailma ansaitsee saada kuulla kaupungista, jossa jossa tehdään yhdessä töitä ihmeiden eteen. Kaupungista, jossa on ihmeen hyvä yrittää ja elää. Kaupungista, jossa on yhtä aikaa maalla ja maailmalla, luonnon ja liike-elämän äärellä.

By Iisalmi yhteistyökumppanit

Ohjeita seminaariin saapumiselle

Tapahtumapaikan tiedot

Olvi-Oluthalli

Luuniemenkatu 4,  74100 IISALMI 

Pysäköinti seminaariin saapuessasi

Mikäli saavut paikalle autolla, löydät pysäköintipaikkoja suoraan Olvi-Oluthallin edestä, mutta näiden lisäksi Iisalmen Kaupungin hallinnoimmat parkkitilat Lasten Liikennepuiston edestä (Luuniemenkatu 11, 74100 Iisalmi) sekä Luuniemen juhlakentän edestä (Luuniemenkatu 5, 74100 Iisalmi)

Kartta johon on merkitty parkkipaikat tapahtuman (Olvi-Oluthalli (Luuniemenkatu 4,  74100 IISALMI) yhteydessä. Karttaan on merkitty Olvihallin lisäksi  Iisalmen Kaupungin hallinnoimmat parkkitilat Lasten Liikennepuiston edestä (Luuniemenkatu 11, 74100 Iisalmi) sekä Luuniemen juhlakentän edestä (Luuniemenkatu 5, 74100 Iisalmi)

Näytteilleasettajailmoittautuminen

Näytteilleasettajailmoittautuminen on avattu By Iisalmi -verkostoon kuuluville toimijoille elokuussa. Paikkoja on rajoitetusti, ja ilmoittautumislinkki on toimitettu verkoston yhteyshenkilöille sähköpostitse.

Näytteilleasettajien tulee kuitenkin ilmoittautua myös henkilökohtaisesti ilmoittautumislomakkeen kauttatästä(siirryt toiseen palveluun).

Tarjoamme näytteilleasettajapaikkoja vain By Iisalmi -kumppaniverkostolle.

Tutustu Iisalmea kansainvälisille osaajille esittelevään Bridge to Iisalmi -sivuun!

Bridge to Iisalmi
Punaisessa paidassa oleva katsoo kohti kameraa ja hänen taustallaan on vihreä metsä.

Tutustu Pohjois-Savon ura- ja opiskelumahdollisuuksia sekä elämänlaatua esittelevään, kansainvälisille osaajille suunnattuun Talent First -sivustoon

Talent First -sivut
Kevään kampanjassa on mukana iisalmelaisia osaajia kampanjakasvoina. Yksi heistä on Normetilla työskentelevä Noora Lankinen.

Me Iisalmessa haluamme pitää työn ja vapaa-ajan tasapainossa, sillä hyvinvoiva yhteisö pystyy tekemään ihmeitä. Tavoitteemme on olla maailman ensimmäinen kiireneutraali seutukaupunki.

Kiireneutraali Iisalmi

Ajankohtaista

Positiivisesta valovoimastaan tunnettu nuori yrittäjä ja TikTok-kasvo Saana Savonen äänestettiin Iisalmen brändilähettilääksi
By Iisalmi -seminaarissa 5.11.2025 jaettiin jo perinteikkääksi muodostunut, yleisöäänestyksen tulokseen perustuva By Iisalmi -tunnustus, joka on osoitus tinkimättömästä Haluan tehdä parasta -asenteesta ja positiivisuudesta. Tänä vuonna yleisöäänestyksessä oli mukana viisi ehdokasta, ja voiton vei nuorta yrittäjyyttä, optimismia ja somen kautta välittyvää energiaa edustava Saana Savonen.  Monelle nuorelle uusi lähettiläs tarjoaakin myönteistä tulevaisuususkoa luovan esikuvan, jollaisia tässä ajassa tarvitaan.
Viisi entistä iisalmelaista saa paikan – Iisalmi hakee By Iisalmi -agentteja lähettiläiksi eri puolille Suomea
Iisalmen kaupunki ja By Iisalmi -kumppaniverkosto lanseeraavat uudenlaisen kampanjan, jossa entiset iisalmelaiset valjastetaan aiemman kotikaupunkinsa lähettiläiksi. Maailmalla on paljon Iisalmesta poismuuttaneita ihmisiä, joiden sydämessä Iisalmella on edelleen lämmin paikka. Moni heistä kertoo omille verkostoilleen Iisalmesta ylpeydellä, ja nyt tämä epävirallinen lähettilyys halutaan virallistaa By Iisalmi -agenttikampanjan kautta. Entisille iisalmelaisille tarjoutuu mahdollisuus järjestää iisalmelaista osaamista, savolaista huumoria ja hauskoja kisailuja sisältävä ohjelmallinen ilta omille verkostoilleen siellä, missä he nyt asuvat. Haku on avoinna 30.11.2025 saakka.  
By Iisalmi -seminaari 2025 rakentaa siltoja kansainväliseen osaamiseen – Olvi-Oluthalli tulossa täyteen!
Iisalmen brändiseminaari kokoaa 5.11.2025 Olvi-Oluthallille vaikuttavan joukon elinkeinoelämän, koulutuksen ja kansainvälisen osaamisen asiantuntijoita. Tapahtuman teemana on ”Bridge to Iisalmi – kansainvälisen osaamisen paikka”. Osana tapahtumaa toteutetaan myös Meet & Connect -osaajatreffit, joille on tulossa mukaan kansainvälisten osaajien rekrytoinneista kiinnostuneita työnantajia sekä tietysti Iisalmeen muuttaneita tai muuttoa harkitsevia työnhakijoita ja opiskelijoita, jotka ovat muuttaneet Suomeen ulkomailta. Tapahtumaan on ilmoittautunut tuvan täydeltä yleisöä – etäosallistujille on yhä paikkoja saatavilla.
Kaikenkattava Iisalmi: Uusi somesarja tuo Iisalmen kaupungin palveluita kansainvälisen kohderyhmän tietoisuuteen
Iisalmen kaupunki kehittää viestintäänsä kansainvälisten asukkaiden ja osaajien kohderyhmälle. Uudessa ”All-inclusive Iisalmi” -somesarjassa painopisteenä onkin tuoda kaupungin tarjoamia palveluita esille ulkomaalaistaustaiselle väestölle, ja siten lisätä heidän tietoisuuttaan monipuolisesta tarjonnasta sekä auttaa heitä integroitumaan kaupunkiin paremmin.
Iisalmeen ideoitiin osallistuvalla budjetoinnilla kirsikkapuisto – kuntalaisia kutsutaan istutustalkoisiin!
Iisalmen kaupungin Ideoista ihmeiksi -osallistuvan budjetoinnin kevään 2025 äänestyksessä yhdeksi kaupunkilaisten hyvinvointia lisääväksi toteutukseksi nousi kirsikkapuisto. Paikaksi perustettavalle puistolle valittiin kaunis Sankariniemen alue Paloisvirran kupeessa, ja nyt maisemaan onkin alkanut rakentua puisto, jossa tulevina keväinä kukoistavat kukkivat kirsikkapuut. Puisto ei kuitenkaan synny itsestään – kuntalaisia tarvitaan mukaan istutustalkoisiin, jotka järjestään lauantaina 4.10.2025.
Koeasukkaan kesä 2025: Ammatillista ylpeyttä ja heittäytymistä
Kesä koeasukkaana porhalsi ohi kuin tavarajuna, mutta kännykän kuvagalleriasta selviää, että kesään mahtui paljon uusia kokemuksia, hauskoja kohtaamisia ja tietysti myös sitä tärkeintä, eli auringonvalossa makaamista.