Kaupunkimme upea kulttuuri- ja taideihmeitä esille tuova taiteiden yö -tapahtuma Ihmeiden ilta järjestetään jälleen elokuun lopussa. Tapahtuman pääpaikkana toimii Iisalmen Nuorisotalo.
Ihmeiden illassa eri tapahtumajärjestäjät järjestävät myös omissa toimipaikoissaan kulttuuriohjelmaa kävijöiden koettavaksi. Viime vuonna tapahtumassa oli noin 2 000 kävijää ja 13 tapahtumapaikkaa ympäri kaupunkia.
Ilmoittautuminen Ihmeiden illan osatapahtumista ja esiintymispaikoista Nuokkarilla on nyt käynnissä. Ilmoittautumisten perusteella laaditaan käsiohjelma, ja ohjelmatiedot julkaistaan tapahtuman omalla verkkosivulla. Verkkosivua päivitetään sitä mukaa, kuin ilmoittautumisia tulee.
Kutsummekin nyt kaikkia iisalmelaisia kulttuuri- ja taideyhteisöjä sekä taiteilijoita mukaan tapahtumaan. Oman ohjelman voi ilmoittaa alustavasti, tietoja tarkennetaan elokuun alussa. Osatapahtuma voi olla omalla toimipisteellä. Nuokkarin esiintymisvuorot ovat 30 minuutin pituisia ja välissä on n. 10 minuutin vaihtoaika.
Ilmoittautumislinkki ja lisätiedot löytyvät tapahtuman verkkosivuilta alla.