Mansikkaniemen arkeologinen täydennysinventointi ja tarkkuusinventointi
Laaditaan arkeologinen täydennysinventointi niille alueille, joita aiemmat laaditut inventoinnit eivät kattaneet.
Laaditaan arkeologinen täydennysinventointi niille alueille, joita aiemmat laaditut inventoinnit eivät kattaneet.
Tarjouspyyntöön 7.3.2025 mennessä saapuneet kysymykset ja vastaukset niihin:
Kysymys 3.3.2025:
Huomiomme kiinnittyi edellytykseen, että arkeologisesta inventoinnista vastaavalla on oltava vähintään viiden vuoden työkokemus arkeologisista inventoinneista. Tämän kriteerin täyttäminen jättää tulkinnanvaraa eikä vaatimus ole yksiselitteinen. Ehdottaisimme, että tätä muutettaisiin niin, että vaatimuksena olisi esimerkiksi kokemus vastaavanlaisesta inventoinnin suorittamisesta.
Vastaus:
Tarjouspyynnössä edellytetty koulutus ja kokemus: Arkeologisesta inventoinnista vastaavalla on oltava arkeologin koulutus ja vähintään viiden vuoden työkokemus arkeologisista inventoinneista. Tarjoajan tulee liittää tiedot edellytysten täyttämisestä tarjoukseen.
Muutetaan tarjouspyynnössä edellytettävää koulutus ja kokemusvaatimusta seuraavasti: Arkeologisesta inventoinnista vastaavalla on oltava arkeologin koulutus ja työkokemusta vastaavanlaisesta inventoinnin suorittamisesta. Tarjoajan tulee varmistaa inventoinnista vastaavan kelpoisuus työn laatimiseen museoviranomaiselta.
Kysymys 3.3.2025:
Kysymyksenä meillä nousi esiin vesialueelle ulottuva inventointi. Kuinka syvälle vesialueelle yltävää inventointia on tarkoitus tehdä uuden venelaiturin ja melontarakenteiden osalta? Kahluusyvyys onnistuu ilman erillisiä laitteita, mutta jos joudutaan inventoimaan veden alla syvemmällä, niin on inventoinnin suunnittelussa tulee tarpeelliseksi miettiä miten, vedenalaisia kohteita on tarkoitus paikantaa ja tutkia.
Vastaus:
Inventointi tulee venelaiturin osalta ulottaa vesisyvyyteen 1,5 metriä ja melontarakenteiden osalta 1,0 metriä.