Siirry sisältöön

Kaupunkilaisille tarjoutuu jälleen mahdollisuus käydä keräämässä kesän ajan kaupunkikuvaa ilahduttaneita kesäkukkia useista kaupungin istutuksista eri puolilla Iisalmea.

Kukkia saa kerätä ainoastaan kesäkukkaryhmistä. Monivuotisia kukkia ei saa poimia. Myös lapiot on jätettävä kotiin, sillä kasvien kaivaminen ei ole sallittua. Kukkia saa kerätä ainoastaan leikkaamalla.

Daalioiden mukuloita tai kannojen juurakoita ei saa kerätä, sillä kaupunki ottaa ne talteen ja hyödyntää ne ensi vuoden istutuksissa. Myös tulikruunut, verililjapuut ja tuijat käytetään uudelleen ensi vuoden istutuksissa, joten niitä ei saa kerätä.

Kesäkukkia saa kerätä 23.9. alkaen seuraavista istutuksista:

Huomioithan, että Maistraatinpuistosta ja Kirkkopuistosta ei saa kerätä kukkia. Näissä puistoissa on monivuotisia erikoisistutuksia, joiden toivotaan jatkavan kasvuaan kaikkien ilona.

Nautitaan vielä kesän kukkaloistosta ja annetaan kukille iloa tuottava jatko myös kotien maljakoissa!