Siirry sisältöön

Arvon iisalmelaiset ja Iisalmi-mieliset,

nyt sen kaiketi saa jo äänen sanoa, hyvää alkanutta syksyä! Mennyt kesä oli minulle jo toinen perättäinen Iisalmessa, ja jaankin nyt mietteitäni koeasumisesta, työskentelystä ja Iisalmesta yleisesti koko puolen vuoden kokemukseni pohjilta.

Koeasuminen on konseptina mielestäni fiksu, eikä vain siitä syystä, että se mahdollistaa vaivattoman ja edullisen asumisen uudella paikkakunnalla. Koeasuminen kannustaa kotiutumaan uuteen asuinpaikkaan esimerkiksi tapahtumiin osallistumisen kautta, ja samalla aukeaa myös täysin uusi perspektiivi oman arjen tarkastelemiseen. Itse pidin eniten siitä, että koeasuminen vei minua lievästi mukavuusalueeni ulkopuolelle, mahdollistaen samalla kuitenkin itseni toteuttamisen: pääsin esimerkiksi kokeilemaan action-kameralla kuvaamista ja suunnittelemaan kesätyöntekijöiden kokemushaastattelun. Kannatti ehdottomasti heittäytyä!

Insinöörimatematiikalla ilmaistuna noin kolmasosa kesästäni kului töissä, enkä vaihtaisi sekuntiakaan pois. Genelecillä rakennetaan paitsi todella hyviä kaiuttimia, myös hienoja urapolkuja, elämän mittaisia ihmissuhteita ja mahtavaa yhteishenkeä. Tänäkin kesänä pääsin inspiroitumaan uusista asioista, kehittämään itseäni ihmisenä ja pitämään hauskaa mielenkiintoisten työtehtävien lomassa. Lyhykäisyydessään olen hirmuisen onnellinen ja ylpeä saadessani olla osa Genelecin tarinaa!

Genelecin kuunteluhuone, jossa kolme ihmistä istuu auditoriossa.

Iisalmessa on moni asia hurjan hyvin. Kiireneutraalius ja ylipäätään ihmisten hyvinvointiin panostaminen voisi olla trendi, josta moni isompikin kaupunki voisi ottaa koppia. Lisäksi Iisalmessa tuntuu aina hyvältä lähteä ovesta ulos, odottipa menijää sitten lenkkipolku, uimaranta tai päiväreissu maaseudulle. Mahtavaa on myös yhteisöllisyys, joka ilmenee esimerkiksi tapahtumiin osallistumisena ja kaupassa ventovieraille puhumisena. Tulevaisuuskaan ei näytä hassummalta: Iisalmeenhan on juurtunut useita kansainvälisestikin tunnettuja yrityksiä, eli savolaisuus ja huippuosaaminen on todellakin toimiva yhdistelmä!

Kesän 2025 koeasukas Walmari Wassenaar istumassa kesäisenä päivänä uimarannalla penkillä järvimaisemaa katsellen.

Viimeistä kertaa Marjahaan ABC:n ohi kohti etelää lipuessani oli onni, että pidän aurinkolaseja päässä myös pilvisellä säällä. Mielessäni pyöri tusinoittain asioita, joita tulisin kesän ajalta kaipaamaan, mutta nostan tähän kolme: yhteisöllisyys, luonto ja rauha.

Kiitän koko Iisalmea kuluneesta kesästä ja toivotan oikein leppoisia tulevia vuodenaikoja, näemme jälleen ensi kesänä!

Walmari

Katso Walmarin videohaastattelu, jossa hän summaa koeasumisen kesää kohokohtineen: