Miniyritykset

Iisalmen kaupungin työllisyyspalvelut tukee ja kannustaa nuoria yrittäjyyden polulle miniyritystuen avulla.

Miniyritystuki on osa Iisalmen kaupungin työllisyyspalveluiden kesätyötukea. Tätä kautta nuori saa kesätienestin lisäksi arvokasta työkokemusta. Miniyrittäjä hoitaa itse oman yrityksen ideoinnin, suunnittelun, markkinoinnin ja varsinaisen miniyrityksen toiminnan. Aivan kuten oikea yrittäjä!

Kesällä 2018 tuetaan miniyritystuella iisalmelaisia, vuosien 1993-2002 välillä syntyneitä opiskelijoita, jotka perustavat opintojensa kesäloman ajaksi miniyrityksen. Onko sinulla jo yritysidea? Laita ajatuksiasi ideasta, asiakaskunnasta, markkinoinnista, tiloista jne. ylös ja ota yhteyttä nuorten työllisyysasiantuntijaan: Tiina Sotisalo, p. 040 162 7039 / tiina.sotisalo@iisalmi.fi.  Suunnitellaan yhdessä lisää!

Harkitsetko omaa miniyritystä ilman varsinaista ideaa tai mietitkö olisiko sinusta yrittäjäksi? Lue tästä Martin Iivarisen miniyritystarina kesältä 2017!

VUODEN 2018 MINIYRITYKSET

Ahmon Ilmakuvaus

Yrittäjä Riku tarjoaa yrityksille ja yksityisille henkilöille mahdollisuutta drone -kuvauksiin. Dronella voi otattaa ilmakuvia esimerkiksi vaikkapa koti- tai metsätilasta.  

Kyllönen Riku, p. 044 536 3971 / riku.k00@gmail.com  / www.ahmonilmakuvaus.webnode.fi

 

Artun Apu

Yrittäjä Arttu tarjoaa kotitalouksille apua erilaisiin pihatöihin (esim. ruohonleikkuu, polttopuiden teko ja pinoaminen).

Arttu Pekkala, p. 045 134 9737 / arttupekkala@gmail.com

 

Avuksi

Yrittäjät Bertta ja Veera tarjoavat lapsiperheille ja muille apua lastenhoidossa, siivouksessa ja pihatöissä. Näiden lisäksi tytöt voivat autella koiran hoidossa sekä mahdollisesti poimivat ja myyvät marjoja.

Bertta Kumpulainen, p. 044 980 3383 / bertta.kumpuli@gmail.com 

Veera Malmberg, p. 0440 676  726 / veera.malmberg@hotmail.com        

 

Elisan Kotiapu

Yrittäjä Elisa tarjoaa vanhuksille ja lapsiperheille apua erilaisiin kotitöihin (ikkunoiden pesu, lapsien vahtiminen, ruohon leikkaaminen).

Elisa Piiponniemi, p.  044 364 9116 / piiponniemi.elisa@gmail.com

 

Elli-Elina Care

Yrittäjät Iiro ja Essi tarjoavat kotitalouksille apua lemmikkien ja puutarhan hoidossa ja pihatöissä. Lisäksi he voivat avustaa vanhuksia vaikkapa päiväaskareissa.

Iiro Leppänen, p 044 995 2524 / iiroes.leppanen@gmail.com

 

Kesäapu Vilda

Yrittäjät Iida ja Vilma tarjoavat kotitalouksille apua lastenhoidossa, siivouksessa, pihatöissä sekä leivonnassa.

Iida Hiironen, p. 040 571 0263 / hiironen.iida@gmail.com

Vilma Husso, p. 045 847 8558 / vilma.husso@hotmail.com

 

Kesähelppi

Yrittäjät Kiia, Laura ja Riina tarjoavat lapsiperheille ja vanhuksille apua siivouksessa, lastenhoidossa, ikkunoiden pesussa ja pihatöissä.

Kiia Vehviläinen, p. 040 416 8091 / kiiavehvilainen@icloud.com      

Laura Korolainen,  p. 040 415 8190 / laura.korolainen01@gmail.com     

Riina Turpeinen, p. 050 5955 955 / riinaturpeinen11@gmail.com

 

Kotitontut

Yrittäjät Anni, Emmi ja Viivi tarjoavat lapsiperheille ja muilla apua lastenhoidossa, pienissä siivous- ja pihatöissä sekä myyvät leivonnaisia torilla tapahtumapäivinä.

Anni Savolainen, p. 040 413 5417 / annimaria2002@gmail.com

Emmi Penttilä, sähköposti: emmi.penttila@hotmail.com

Viivi Ikola, p. 045 806 4555 / viivimilla02@gmail.com

 

Mekia

Yrittäjät Kiia ja Mette tarjoavat lapsiperheille ja koiranomistajille apua lastenhoidossa, siivouksessa, koiran ulkoilutuksessa, asioinnissa sekä kaveriapua vanhuksille.

Kiia Granqvist, p. 044 990 5338 / kiia.granqvist@gmail.com

Mette Lähderinne, p. 040 484 0504 / mette.lahderinne@gmail.com

 

Nikun Monitoimipalvelu

Yrittäjä Niklas tarjoaa kotitalouksille apua ulkotilojen maalauksessa, polttopuiden teossa tai vaikka ladon rakentamisessa. Lisäksi hän poimii ja myy marjoja.

Niklas Martikainen, p. 044 273 4886 / niklas.martikainen.nm@gmail.com

 

Peten Puuhat

Yrittäjä Petteri tarjoaa kotitalouksille kiinteistöhoidollista apua: nurmikon leikkuuta, haravointia, puun kantoa ja ulkomaalausta.

Petteri Hynynen, p. 050 300 8243 / petteri.hynynen@gmail.com

 

Piha-apu

Yrittäjä Topi tarjoaa piha-apua omakotitaloihin sekä pieniä palveluja (esim. varastojen järjestely, pihojen siivous jne.) yhdistyksille ja yrityksille. Lisäksi Topi valmistaa ja myy puusta valmistettuja tuotteita, kuten esim.  kukkalaatikoita.

Topi Kauppinen, p. 0440 749 306 / piha.apua@gmail.com

 

ROSA -apu

Yrittäjät Roosa ja Sara tarjoavat lapsiperheille ja vanhemmille henkilöille apua pihatöissä, yli 4 -vuotiaiden lasten hoidossa, ikkunoiden pesussa sekä auton pesussa ja siivouksessa.

Roosa Rinnetmäki, p. 045 146 7373 / roosa.rinnet@gmail.com

Sara Halonen, p. 045 246 7010 / sara.halonen11@gmail.com

 

Sataman kesäkioski/kahvila

Yrittäjät Jesse ja Valtteri myyvät koko kesän suolaisia ja makeita herkkuja sataman kauniissa maisemissa.

 

Savolainen Kesäpisnes

Urheileva nuorukainen Kaapo tarjoaa apua monenlaisiin arjen askareisiin.

Kaapo Savolainen, p. 044 5566 747

savolainenkesapisnes@gmail.com  /  Facebook: savolainen kesapisnes

 

Tehotiimi

Yrittäjät Milla ja Reetta tarjoavat alakouluikäisille kesäksi erilaisia teemaleirejä sekä auttavat kotitalouksia siivouksessa.

Milla Tikkanen, p. 0400 378 073 / millatikkanen1000@gmail.com

Reetta Kaarakainen, p. 045 123 0755 / reetta.kaarakainen@gmail.com

 

TripleShot

Yrittäjät Niko, Enni ja Timo vuokraavat värikuula-aseita sekä mahdollisuuksien mukaan järjestävät värikuulapelejä.

Niko Kortelainen, p. 044 364 9116 / niko12kortelainen@hotmail.com

 

Valtsun Mopopaja

Yrittäjä Valtteri ostaa ja kunnostaa mopoja ja skoottereita.

Valtteri Roivainen, p. 046 5600624