Miniyritykset

Iisalmen kaupungin työllisyyspalvelut tukee ja kannustaa nuoria yrittäjyyden polulle miniyritystuen avulla.

Vuosina 1992-2001 syntynyt iisalmelainen opiskelija voi perustaa koulun kesäloman ajaksi oman miniyrityksen. Tätä kautta nuori saa kesätienestin lisäksi arvokasta työkokemusta. Miniyrittäjä hoitaa itse oman yrityksen ideoinnin, suunnittelun, markkinoinnin ja varsinaisen miniyrityksen toiminnan. Aivan kuten oikea yrittäjä!

Vuonna 2017 miniyrittäjyys on saavuttanut suuren suosion. Edelliseen vuoteen verrattuna miniyrittäjien määrässä on huikeaa kasvua, vuonna 2016 miniyrittäjiä oli 9, vuonna 2017 heitä on 25. Lue tästä Martin Iivarisen miniyritystarina!

Alta löydät kesällä 2017 Iisalmessa toimivien miniyrittäjien esittelyt ja yhteystiedot.

Annion

Lastenhoitoa, siivousta ym. kodinhoitotöitä esim. mattojen ja ikkunoiden pesua, pieniä remonttihommia esim. maalaustöitä. Sivutuotteena omien käsitöiden ja entisöityjen sisustustuotteiden myyntiä.

Anni Eskelinen puh. 045 126 8384, annieskelinenn@gmail.com

 

Auttavat kädet

Lastenhoitoa, koiran ulkoilutusta tai muuten vain seuranpitoa, ikkunanpesua, kukkapenkin kitkemistä ja muuta pientä.

Iita Hyvönen puh. 044 269 0990

Facebooksivut

 

Elli-Elina care

Hoivapalveluita lapsille, lemmikkieläimille ja liikuntarajoitteisille. Iisalmen kaupungin alueella ja 20 km säteellä Iisalmesta.

Iiro Leppänen, puh. 044-995 2524, iiroes.leppanen@gmail.com

Nettisivut

 

Erkon vastat

Saunavastojen tekeminen, myynti kesällä ja pakastettuna joulusesongissa.

Erkko Niemeläinen puh. 040 721 7466, erkko.n@hotmail.com

 

Ilvolankadun Duunarit

Talouden huoltotöitä ja lapsille toimintaa; mm. maalaus, nurmikonleikkuu ja lasten toimintapäiviä sekä lastenhoitoa.

Panu Passiniemi puh. 045 652 5764, panu.passiniemi@gmail.com
Juuso Niskanen puh. 040 844 7820, juuso.niskanen09@gmail.com

Facebooksivut

 

Jokapaikanhöylä

Erilaisia arjen askareita, mm. pihatöitä, ikkunoiden pesua tai auton renkaiden vaihtoa. 
Martin Iivarinen, puh. 040 195 0449, jokapaikanhoyla1@gmail.com

Lue tästä Martinin tarina!

Facebooksivut

 

Kastehelmi

Lettujen paistoa, kahvitusten ja lastenhoitoa, kotitaloustöitä sekä saunailtojen järjestäminen savusaunalla Koljonvirran suunnalla.

puh. 044 9804914, kastehelmiyritys@gmail.com

Nelli Ruotsalainen puh. 050 919 3002
Mari Huuskonen puh. 050 357 1331
Heini Martikainen puh. 044 259 4724

Facebooksivut


Kesäapu Vilda

Siivouspalveluita, pihatöitä, leivonnaisia, lastenhoitoa ja ohjelmaa lasten juhliin.

kesaapuvilda@gmail.com

Hiironen Iida, puh. 040-571 0263, sumppi.hiironen@gmail.com
Husso Vilma, puh. 045-847 8558, vilma.husso@hotmail.com

Facebooksivut

 

Kesähelppi

Lastenhoitoa, siivouspalveluja, apua pihatöihin, luontokerhon pitäminen ja syntymäpäivien järjestäminen.

Laura Korolainen puh. 040 415 8190, laura.korolainen01@gmail.com
Riina Turpeinen puh. 050 595 5955, riinaturpeinen11@gmail.com

Nettisivut

Facebooksivut

 

Kirkkopuiston kioski

Kioski Pohjolankadun varrella olevassa Kirkkopuiston paviljongissa.

Jenna Juntunen puh. 044 976 2274, jenna.juntunen123@gmail.com 
Julia Rantonen puh. 045 128 6814, juliarantonen01@hotmail.fi

Facebooksivut


Kuvanto

Valo- ja videokuvauskeikkoja sekä videoiden ja kuvien editointi.

Anu Huttunen, puh. 050 543 6154, anu.h@hotmail,fi
Tommi Halonen, puh. 0500 823 332, tommi.halonen@live.com

Facebooksivut

 

Pic Elli

Valokuvaus- ja editointipalveluja, juhlissa kuvaamista ja potrettikuvia.

Ellimari Rönkkö puh. 045 261 1198, ellironkko98@gmail.com

 

Piha-apu

Palveluja kaikenlaisiin pihatöihin. Lisäksi pienien puurakennelmien, kuten kukkalaatikoiden valmistus ja myynti.

Topi Kauppinen puh. 044-723 7311, piha.apua@gmail.com

 

Päivärinteen ponitalli

Talutusratsastusta Iisalmen alueella vaikkapa isompaan tapahtumaan tai lasten synttäreille sekä opastusta ponien kanssa toimimisesta ja muuta ponien kanssa puuhailua.

Liinu Korolainen puh. 0400 958 566, liinuiidaolivia@gmail.com

Facebooksivut

 

Sataman kesäkioski/kesäkuu

Kioskitoiminta Iisalmen Satamapuiston kioskissa Leijonapuiston vieressä.

Hynynen Petteri, puh. 050-300 8243, petteri.hynynen@gmail.com
Puurtinen Juuso, puh. 044-545 6200, juuso.puurtinen@gmail.com

Facebooksivut

 

Sataman kesäkioski/heinäkuu

Kioskitoiminta Iisalmen Satamapuiston kioskissa Leijonapuiston vieressä.

Nivalainen Milla puh. 0400 186 102, nivalainen.milla@gmail.com
Nivalainen Jere puh. 040 374 7063, jere.nivalainen@hotmail.com

Facebooksivut