Ylä-Savon lomituspalvelujen yhteistoimintaryhmä

 

 IISALMI: Ruotsalainen Leena, MTK
Linnankyläntie 25, 74160 IISALMI

Puh. 0500 807 836

Lomituspalvelujen järjestämisen parantamisesta tai niihin liittyvistä puutteista on hyvä ottaa yhteyttä lomituspalvelujen yhteistyöryhmään. Valitus lomituspalvelujen järjestämiseen liittyvistä asioista tehdään paikallisyksikköä hallinnoivan kunnan- tai kaupunginhallitukselle.

Lomituspalvelujen onnistuminen edellyttää yhteistyötä kaikkien lomitusjärjestelmän kanssa tekemisissä olevien välillä. Kuntiin onkin perustettu paikallisia yhteistoimintaryhmiä, joissa on jäseninä lomituspalveluista vastaava kunnan vastuuhenkilö, lomittajien ja viljelijöiden edustajat sekä Mela-asiamies.

Yhteistoimintaryhmät seuraavat lomituspalveluiden toimivuutta ja käsittelevät lomitukseen liittyviä käytännön kysymyksiä. Yhteistoimintaryhmän perusajatuksena onkin tukea lomituksen vastuuhenkilöä päätöksenteossa. Yhteistoimintaryhmät voivat käsitellä vain lomituksen yleisiä kysymyksiä. Ne eivät voi ratkaista yksittäisten maatalousyrittäjien lomitusasioita.

Yksittäinenkin maatalousyrittäjä voi vaikuttaa kuntansa lomitusten toimivuuteen ja palvelujen kehittämiseen ottamalla yhteyttä oman paikallisyksikkönsä yhteistoimintaryhmän jäseniin ja esittämällä heille näkemyksensä.




 KIURUVESI: Heikkinen Hannakaisa, MTK
Palojärventie 161,
74680 MYLLYNIEMI

Puh. 0400-808224
hannakaisa@hannakaisaheikkinen.fi         
 LAPINLAHTI: Piippo Jaana, MTK
Pitkämäentie 1267,
73100 LAPINLAHTI

Puh. 040 723 3475

 SONKAJÄRVI: Hujanen Niilo, MTK
Lapinkyläntie 48
74340 SUKEVA

Puh. 0500 177 327
nikke62@gmail.com  

 VIEREMÄ: Juntunen Asko, MTK
Ameriikantie 562,
74200 Vieremä

Puh. 050 5667 289
asko.juntunen@meili.fi  

MELA-ASIAMIEHET:   Halttunen Pirkko
Metsäpekantie 2 C 8,
70900 Toivala

Puh. 029 435 2668 
pirkko.halttunen@mela.fi  

 
  Hurskainen Harri
Palosenjärventie 535,
74200 Vieremä

puh. 029 435 2629 
harri.hurskainen@mela.fi  

 
 HALLINTO: Eskelinen Pirkko
Puh. 040 543 4910
pirkko.eskelinen@iisalmi.fi

 
  Martikainen Raija
Puh. 0400 389 009
raija.martikainen@iisalmi.fi  

 
 MAATALOUSLOMITTAJAT: Niskanen Sisko           
Honkakoskentie 2138,
74140 IISALMI

040 489 4302

varalla Pertti Petäjä

 

 
  Hirvonen Pave
Karjatie 7,
73200 Varpaisjärvi

Puh. 040 352 0203
pave.hirvonen@pp.inet.fi

 
 

Huttunen Minna,

Niittylahdentie 8,
74700 KIURUVESI

040 198 6890

varalla Minna Lappveteläinen

 
 

 Aatsinki Jarmo

Knuutilansaarentie 1B
92920 Ahokylä

0400 370 052

Varalla Outi Korhonen