Alla on lueteltu lajeittain urheiluseurojen yhteystietoja. Iisalmessa toimii kaikkiaan yli 30 erilaista urheiluseuraa. Mikäli seurojen yhteystietoihin tulee muutoksia, ottakaa yhteyttä vapaa-aikapalvelukeskukseen Kaija Herdiin puh. 040 830 2703, email: kaija.herd(at)iisalmi.fi, niin päivitämme tietonne.

 
Aikido
 

Shiseikan ry
Risto Tenhunen
puh. 050 348 7744
ristotenhunen@hotmail.com

     

Ammunta

        

Iisalmen Ampujat ry
http://www.iisalmenampujat.com
pj.Jouko Kulin
puh. 0400 661 135
ia.sihteeri@gmail.com

           

 
Ampumahiihto

Iisalmen Visa/ampumahiihto
www.iisalmenvisa.com
kisatoimisto@iisalmenvisa.com
Juha Kauppinen
puh. 0400 375 599

     
Autourheilu  

Iisalmen Urheiluautoilijat ry
www.iisua.fi
pj. Asko Kettunen       
puh. 0400 891 800
toimisto@iisua.fi
       

     
Erotuomaritoiminta  

Ylä-Savon Erotuomarikerho
Santeri Kolehmainen
puh. 040 156 3689
ylasavonerotuomarikerho@gmail.com

 

Ylä-Savon Lentopalloerotuomarit ry
Erkki Soininen
puh. 044 362 3149

 
Golf Ylä-Savon Golfseura ry
www.ysg.fi
office@ysg.fi
           
   
Hiihto

Iisalmen Visa ry/hiihto
www.iisalmenvisa.com
kisatoimisto@iisalmenvisa.com
           

 

Iisalmen Latu ry
www.iisalmenlatu.fi
Heikki Passiniemi
puh. 044 367 5442
heikki.passiniemi@hjp.fi

 

Hirvenhiihto ja   
-juoksu

Urmas ry
www.urmas.fi
Antero Leppänen
puh. 040 412 0552
antero.leppanen@iisalmelainen.com
           

 
Ilmailu  

Ylä-Savon Ilmailijat YSI r.y.
Jarmo Korhonen
puh. 0400 567 199
jarmo.korhonen@meili.fi

 

Lennokkikerho Tintti
Esko Hintsala
Puh. +358 44 599 5603
esko.hintsala@hotmail.fi

   
Jalkapallo

Klubi 36 ry
klubi36@klubi36.fi
http://www.klubi36.fi
Mika Moilanen
puh. 044 734 4311
mmoilanen@gmail.com

   
  Pallo-Kerho 37
www.pk-37.fi
Marja Lipponen
puh. 044 373 7370
pk-37@pk-37.fi


   
 

PAVE ry.
www.paveiisalmi.net
Samuli Laitinen
puh. 050 371 4243
toimisto@paveiisalmi.net

 
Jousiammunta

Ylä-Savon Jousimetsästäjät ja -ampujat ry
Jouko Kulin
puh. 0400 661 135
jouko.kulin@proagria.fi

 
Judo

Iisalmen Judoseura ry.
www.iisalmenjudoseura.net
Jorma Rajakangas
puh. 050 384 1005
jorma.rajakangas@gmail.com
          
                                      

 
 Jujutsu  

Iisalmen kamppailuseura Viäntäjät ry
www.iisalmenkamppailuseura.com
Juha Holm
puh. 044 325 2633
juha.holm@iki.fi

     
Jääkiekko

Iisalmen Peli-Karhut ry
www.ipk.fi
Mika Salonen
puh. 0400 679 625
mika.salonen@ipk.fi

 

Iisalmen Peli-Karhut Juniorikarhut ry
www.ipk-juniorit.fi
Niina Jaatinen
puh. 044 986 3284
niina.jaatinen@ipk.fi

        

     
 

Iisalmen Teho-Hockey ry
Markus Kauppinen
puh. 044 307 5529
tehohockey@gmail.com

 
Karate

Iisalmen Karateseura ry
www.facebook.com/iisalmenkarateseura
Laura Patronen-Halonen
puh. 050 410 8551
laura.patronen-halonen@suomi24.fi

 
Kehonrakennus, voimannosto II-body ry
Jussi Lyytikäinen
puh. 044 361 0550
 
Keilaus  

Pebo, Pelixir Bowling ry
www.pebo300.fi
Kari Sipola
puh. 0440-277 977
karij.sipola@pp.inet.fi

     
Koirankoulutus

Iisalmen Seudun Käyttö- ja Seurakoirayhdistys ry
www.iksy.net
Heikki Hiltunen
puh. 050 353 0872
heikki.hiltunen@elisanet.fi

 

Sawon Tassut ry
www.sawontassut.fi        

 

Kyykkä

Iisalmen Karjalainen Kyykkä ry
Kalevi Jokinen
puh. 044 323 3945
kalevi.joku@gmail.com

 
Lentopallo

 Iisalmen Visa ry
 www.iisalmenvisa.com
 kisatoimisto@iisalmenvisa.com

 

             
Lumilautailu

Team Warre Snowboarding Ry
           
Lauri Vierto
puh.050 376 5204
lauri.vierto@gmail.com

 
Luontoliikunta

Iisalmen Latu ry
www.iisalmenlatu.fi
Heikki Passiniemi
puh. 044 367 5442
heikki.passiniemi@hjp.fi

 
Tunturilatu Ry
Tunturikerho Tsietsa

www.tunturilatu.fi
Pentti Vainio
puh. 050 66518
po.vainio@saunalahti.fi

Iisalmen Riistanhoitoyhdistys ry
Jukka Karhunen
puh. 040 725 3128
jukka.karhunen@meili.fi

 
Melonta Ylä-Savon Mela ry
www.ylasavonmela.fi/
Jukka Väre
puh. 0440 985 311
jukkavare@gmail.com
 
Moottorikelkkailu Ylä-Savon Moottorikelkkailijat ry
www.y-smoke.net
Ismo Marin
puh. 040 583 2748
puheenjohtaja@y-smoke.net
 

Ylä-Savon Moottorikerho ry
www.y-smk.fi
Juha Nenola
puh. 045 145 3902
juha.nenola@live.com / j.nenola66@gmail.com

 
Motocross, jäärata

Ylä-Savon Moottorikerho ry
www.y-smk.fi
Juha Nenola
puh. 045 145 3902
juha.nenola@live.com / j.nenola66@gmail.com                

 
Nyrkkeily

Iisalmen Urheilu-Vesat ry
Jussi Ruotsalainen
puh. 0400 895 866

 
Painonnosto

Iisalmen Visa ry/painonnosto
www.iisalmenvisa.com
           

 
Pesäpallo

Namika-Pesis ry
Jaana Lappalainen
puh. 040 876 6857
jaana.lappalainen@momentgroup.


     
Potkukelkkailu ja
-lautailu (Kickbike)                        
           

Savon Dynamo ry
Marika Moilanen
puh. 044 328 4664
marika.moilanen@dnainternet.net
http://savondynamo.blogspot.fi


    

     
Purjehdus




Iisalmen Pursiseura ry
www.iisalmenpursiseura.fi/
Pia Haikarainen
puh. 044 323 9049
pia.haikarainen@fimnet.fi

     
 Pyöräily ja
 Triathlon
   Iisalmen Visa ry / pyöräily ja triathlon         

http://www.iisalmenvisa.com/index.php/triathlon-ja-pyoeraeily/jaosto

 puh. 0440 820 621

     
Pöytätennis


Iisalmen Pöytätennis -94 ry
 Mika Kauppinen
puh. 050 547 2332
mika.kauppinen@meili.fi

     
Ratsastus

Koljonvirran Ratsastajat ry
www.koljonvirranratsastajat.sporttisaitti.com
Tuula Leskinen
puh. 040 730 0025
tuula.leskinen77@gmail.com


 
Iisalmen Ratsastajat ry
Kristiina Tuorilainen
puh. 0440 678 338
kristiina.tuorilainen@gmail.com

 

Ylä-Savon Ratsastajat ry
http://ysrat.blogspot.fi/
Elise Toppinen
puh. 0500 138 685
elise.toppinen@hotmail.com

 

     
 Roller Derby   Iisalmi Roller Derby ry
www.facebook.com7iisalmirollerderby
     

Rullaluistelu

 

 

Savon Dynamo ry
Marika Moilanen
puh. 044 328 4664
info@sad.fi 
www.sad.fi

 

     
Salibandy

Floorball Iisalmi FBI ry
ww.fbi.fi
toimisto@fbi.fi

 Pasi Tuovinen
044 355 0340
pasituovinen@hotmail.com

 
Ulmalan Nuorisoseura ry
www.ulmala.org
           
 
Sulkapallo

Sulkasato ry
www.sulkasato.net
           
Pertti Petäjä
044 534 4207
peepee40@luukku.com

 
Suunnistus Iisalmen Visa ry./suunnistus
www.iisalmenvisa.com
Leena Kukkonen
puh. 050 535 0945 
 
Taekwondo

Iisalmen Taekwondo ry
www.iisalmentaekwondo.seura.info
 Pekka Taskinen
044 062 4999
pekka_taskinen@hotmail.com

 

     
Taitoluistelu


      





Iisalmen Taitoluistelijat ry
www.iisalmentaitoluistelijat.fi|
           
           
  
    

     
Tanssi

Ulmalan Nuorisoseura ry
www.ulmala.org
           

 

Nuorisoseura Nuori Iisalmi ry
www.nuori-iisalmi.fi
Anu Hynynen
puh. 044 575 6929
nuori.iisalmi@gmail.com

 
Tennis

Iisalmen Tennisseura ry
www.iisalmentennisseura.fi
Esa Lehtola
puh. 050 362 8062
esapentti.lehtola@gmail.com

golfsuide@gmail.com

 
Tikanheitto/Darts

Kuohun Tikka ry
kuohuntikka.cjb.net
Ville Karppinen
puh. 044 999 3114

 
Uinti

Iisalmen Uimarit ry
www.iisalmenuimarit.sporttisaitti.com
Veli-Matti Perälä
puh. 0400 200488
vema.perala@gmail.com

 
Urheilusukellus Lost Divers ry
www.lostdivers.fi
Kari Sonninen
puh. 044 545 5255
kari.sonninen@gmail.com


Iisalmen Urheilusukeltajat ry
Ari Tissari
puh. (017) 825 977, 040 556 3770
tissari2@dnainternet.net

 

Vapaaottelu

Vapaaotteluseura NHB Iisalmi ry
www.nhbiisalmi.net
Matti Kokkonen
puh. 040 163 8862
 matti.kokkonen@gmail.com

          

 

Valjakkohiihto

Iisalmen Seudun Käyttö- ja Seurakoirayhdistys
www.iksy.net
Heikki Hiltunen
puh. 050 353 0872
heikki.hiltunen@elisanet.fi

 
Veneily Iisalmen Pursiseura ry
www.iisalmenpursiseura.fi/
Ari Autio
puh. 040 830 4367
ari.autio@iisalmi.fi
 
Veteraaniurheilu Iisalmen Visa / aikuisurheilu
www.iisalmenvisa.com
kisatoimisto@iisalmenvisa.com
 
Voimistelu

Iisalmen Naisvoimistelijat ry IINA
www.iina.fi
Katja Puustinen
 045 110 6025

 
Yleisurheilu

Iisalmen Visa ry / yleisurheilu
www.iisalmenvisa.com
 kisatoimisto@iisalmenvisa.com